Samtec Inc. ESQT-124-02-F-Q-730
Part No.:
ESQT-124-02-F-Q-730
Description:
CONN SOCKET 96POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
96
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height:
0.730" (18.54mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact