Samtec Inc. ESQT-122-03-H-D-350
Part No.:
ESQT-122-03-H-D-350
Description:
CONN SOCKET 44POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
44
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height:
0.350" (8.89mm)
Contact Length - Post:
0.108" (2.75mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact