Samtec Inc. ESQT-121-03-L-Q-309
Part No.:
ESQT-121-03-L-Q-309
Description:
CONN SOCKET 84POS 0.079 GOLD PCB
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
84
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.309" (7.85mm)
Contact Length - Post:
0.149" (3.78mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact