Samtec Inc. ESQT-120-03-L-Q-334
Part No.:
ESQT-120-03-L-Q-334
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresESQT-120-03-L-Q-334.pdf
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
ESQT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Elevated Socket
Contact Type:
Forked
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
80
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.334" (8.48mm)
Contact Length - Post:
0.124" (3.15mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact