Samtec Inc. ESQT-120-03-L-Q-330
Part No.:
ESQT-120-03-L-Q-330
Description:
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.330" (8.38mm)
Contact Length - Post:
0.128" (3.25mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact