Samtec Inc. ESQT-120-02-L-Q-750
Part No.:
ESQT-120-02-L-Q-750
Description:
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Packaging:
Bulk
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.750" (19.05mm)
Contact Length - Post:
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact