Samtec Inc. ESQT-120-02-L-Q-720
Part No.:
ESQT-120-02-L-Q-720
Package:
Datasheet:
FullcoresESQT-120-02-L-Q-720.pdf
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.720" (18.30mm)
Contact Length - Post:
0.130" (3.30mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact