Samtec Inc. ESQT-120-02-L-Q-670
Part No.:
ESQT-120-02-L-Q-670
Description:
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.670" (17.02mm)
Contact Length - Post:
0.180" (4.57mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact