Samtec Inc. ESQT-120-02-L-Q-540
Part No.:
ESQT-120-02-L-Q-540
Description:
CONN SOCKET 80POS 0.079 GOLD PCB
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.540" (13.72mm)
Contact Length - Post:
0.310" (7.87mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact