Samtec Inc. ESQT-120-02-G-D-605
Part No.:
ESQT-120-02-G-D-605
Description:
CONN SOCKET 40POS 0.079 GOLD PCB
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
40
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.605" (15.37mm)
Contact Length - Post:
0.245" (6.22mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact