Samtec Inc. ESQT-118-03-G-T-395
Part No.:
ESQT-118-03-G-T-395
Description:
CONN SOCKET 54POS 0.079 GOLD PCB
Packaging:
Tube
Number of Positions:
54
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.395" (10.03mm)
Contact Length - Post:
0.063" (1.60mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact