Samtec Inc. ESQT-117-02-G-T-600
Part No.:
ESQT-117-02-G-T-600
Description:
CONN SOCKET 51POS 0.079 GOLD PCB
Packaging:
Tube
Number of Positions:
51
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.600" (15.24mm)
Contact Length - Post:
0.250" (6.35mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact