Samtec Inc. ESQT-116-03-M-Q-358
Part No.:
ESQT-116-03-M-Q-358
Description:
CONN SOCKET 64POS 0.079 GOLD PCB
Packaging:
Tube
Number of Positions:
64
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.358" (9.10mm)
Contact Length - Post:
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact