Samtec Inc. ESQT-115-02-H-T-700
Part No.:
ESQT-115-02-H-T-700
Package:
Datasheet:
FullcoresESQT-115-02-H-T-700.pdf
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Packaging:
Tube
Number of Positions:
45
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height:
0.700" (17.78mm)
Contact Length - Post:
0.150" (3.81mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact