Samtec Inc. ESQT-115-02-GF-Q-610
Part No.:
ESQT-115-02-GF-Q-610
Description:
CONN SOCKET 60POS 0.079 GOLD PCB
Packaging:
Bulk
Number of Positions:
60
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.610" (15.49mm)
Contact Length - Post:
0.240" (6.10mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact