Samtec Inc. ESQT-115-02-GF-Q-550
Part No.:
ESQT-115-02-GF-Q-550
Package:
Datasheet:
FullcoresESQT-115-02-GF-Q-550.pdf
Description:
FLEXYZ FLEXIBLE-HEIGHT SOCKET ST
Packaging:
Tube
Number of Positions:
60
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
4
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
20.0µin (0.51µm)
Insulation Height:
0.550" (13.97mm)
Contact Length - Post:
0.300" (7.62mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact