Samtec Inc. ESQT-114-03-L-5-400
Part No.:
ESQT-114-03-L-5-400
Description:
CONN SOCKET 70POS 0.079 GOLD PCB
Packaging:
Tube
Number of Positions:
70
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
5
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height:
0.400" (10.16mm)
Contact Length - Post:
0.058" (1.47mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact