Samtec Inc. ESQT-112-03-H-T-375
Part No.:
ESQT-112-03-H-T-375
Description:
CONN SOCKET 36POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
36
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height:
0.375" (9.53mm)
Contact Length - Post:
0.083" (2.11mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact