Samtec Inc. ESQT-112-02-M-Q-730
Part No.:
ESQT-112-02-M-Q-730
Description:
CONN SOCKET 48POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
48
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.730" (18.54mm)
Contact Length - Post:
0.120" (3.05mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact