Samtec Inc. ESQT-112-02-M-Q-375
Part No.:
ESQT-112-02-M-Q-375
Description:
CONN SOCKET 48POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
48
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.375" (9.53mm)
Contact Length - Post:
0.475" (12.07mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact