Samtec Inc. ESQT-110-03-G-Q-360
Part No.:
ESQT-110-03-G-Q-360
Description:
CONN SOCKET 40POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
40
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.360" (9.14mm)
Contact Length - Post:
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact