Samtec Inc. ESQT-110-02-G-Q-710
Part No.:
ESQT-110-02-G-Q-710
Description:
CONN SOCKET 40POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
40
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.710" (18.03mm)
Contact Length - Post:
0.140" (3.56mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact