Samtec Inc. ESQT-110-02-G-Q-388
Part No.:
ESQT-110-02-G-Q-388
Description:
CONN SOCKET 40POS 0.079 GOLD PCB
Number of Positions:
40
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Insulation Height:
0.388" (9.86mm)
Contact Length - Post:
0.462" (11.73mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.5A per Contact