Micro Commercial Co ESD36VD3A-TP
Part No.:
ESD36VD3A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
TVS Diodes
Package:
SC-76, SOD-323
Datasheet:
FullcoresESD36VD3A-TP.pdf
Description:
TVS DIODE 36VWM 75VC SOD-323
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package/Case:
SC-76, SOD-323
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
36V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
75V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
200W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
24pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-45°C ~ 125°C (TJ)