Amphenol Anytek EL1811530000G
Part No.:
EL1811530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresEL1811530000G.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 18POS 90DEG 3.5MM
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Series:
EL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (2 Side)
Number of Positions:
18
Positions Per Level:
18
Number of Levels:
1
Pitch:
0.138" (3.50mm)
Header Orientation:
90°, Right Angle
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Green
Operating Temperature:
-40°C ~ 115°C