On Shore Technology Inc. EDSTLZ1590/12
Part No.:
EDSTLZ1590/12
Datasheet:
FullcoresEDSTLZ1590/12.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 12POS 3.81MM
Series:
EDSTLZ1590
Type:
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions:
12
Positions Per Level:
12
Pitch:
0.150" (3.81mm)
Header Orientation:
45°
Plug Wire Entry:
45°
Voltage - UL:
300 V
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C