On Shore Technology Inc. EDSTL130/17
Part No.:
EDSTL130/17
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
Category:
Headers, Plugs and Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresEDSTL130/17.pdf
Description:
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5MM
Manufacturer:
On Shore Technology Inc.
Series:
EDSTL130
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Header, Male Pins, Unshrouded
Number of Positions:
17
Positions Per Level:
17
Number of Levels:
1
Pitch:
0.197" (5.00mm)
Header Orientation:
Vertical
Plug Wire Entry:
Termination Style:
Solder
Mounting Type:
Through Hole
Current - IEC:
Voltage - IEC:
Current - UL:
10 A
Voltage - UL:
300 V
Wire Gauge or Range - AWG:
Wire Gauge or Range - mm²:
Color:
Black
Operating Temperature:
-30°C ~ 105°C