Hirose Electric Co Ltd DF13-9P-1.25V(76)
Part No.:
DF13-9P-1.25V(76)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
FullcoresDF13-9P-1.25V(76).pdf
Description:
CONN HEADER SMD 9POS 1.25MM
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
DF13
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.049" (1.25mm)
Number of Positions:
9
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 3 Wall
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Detent Lock
Contact Length - Mating:
Contact Length - Post:
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.189" (4.80mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Gold
Contact Material:
Brass
Insulation Material:
Polyamide (PA), Nylon
Features:
Board Guide, Solder Retention
Current Rating (Amps):
1A