Hirose Electric Co Ltd DF13-10P-1.25DS(50)
Part No.:
DF13-10P-1.25DS(50)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Category:
Headers, Male Pins
Package:
Datasheet:
FullcoresDF13-10P-1.25DS(50).pdf
Description:
CONN HEADER R/A 10POS 1.25MM
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
Series:
DF13
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Header
Contact Type:
Male Pin
Pitch - Mating:
0.049" (1.25mm)
Number of Positions:
10
Number of Rows:
1
Row Spacing - Mating:
Number of Positions Loaded:
All
Style:
Board to Cable/Wire
Shrouding:
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type:
Through Hole, Right Angle
Termination:
Solder
Fastening Type:
Detent Lock
Contact Length - Mating:
Contact Length - Post:
0.091" (2.30mm)
Overall Contact Length:
Insulation Height:
0.142" (3.60mm)
Contact Shape:
Square
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish - Post:
Contact Material:
Brass
Insulation Material:
Polyamide (PA), Nylon
Features:
Current Rating (Amps):
1A