Diodes Incorporated DESD18VF1BLP3-7
Part No.:
DESD18VF1BLP3-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
FullcoresDESD18VF1BLP3-7.pdf
Description:
DATALINE PROTECTION PP SLP0603
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
19V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
20W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
0.3pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)