Diodes Incorporated D3V3Q1B2LP3-7
Part No.:
D3V3Q1B2LP3-7
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
FullcoresD3V3Q1B2LP3-7.pdf
Description:
TVS DIODE 3.3VWM 7.5VC DFN0603-2
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
0201 (0603 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
3.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
3.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
7.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
30W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
6pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)