Diodes Incorporated D12V0X1B2LP-7B
Part No.:
D12V0X1B2LP-7B
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Category:
TVS Diodes
Package:
0402 (1006 Metric)
Datasheet:
FullcoresD12V0X1B2LP-7B.pdf
Description:
DATALINE PROTECTION PP X1-DFN100
Manufacturer:
Diodes Incorporated
Package/Case:
0402 (1006 Metric)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
13V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
25V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
0.5pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)