KYOCERA AVX CWR29HH107KBHB
Part No.:
CWR29HH107KBHB
Package:
2915 (7338 Metric)
Description:
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915
Series:
CWR29
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
15 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
180mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max):
0.114" (2.90mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
H
Failure Rate:
B (0.1%)