Vishay Sprague CWR26HB106MBFZ\TR
Part No.:
CWR26HB106MBFZ\TR
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2214 (5634 Metric)
Description:
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
CWR26
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
15 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
667mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.220" L x 0.135" W (5.59mm x 3.43mm)
Height - Seated (Max):
0.085" (2.16mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
F
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)