KYOCERA AVX CWR11FK156MB
Part No.:
CWR11FK156MB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package:
2312 (6032 Metric)
Description:
CAP TANT 15UF 20% 10V 2312
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TBJ
Packaging:
Bulk
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
2.5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.80mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
C
Failure Rate:
B (0.1%)