KYOCERA AVX CWR09NC224KB
Part No.:
CWR09NC224KB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1505 (3813 Metric)
Description:
CAP TANT 0.22UF 10% 50V 1505
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
CWR09
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.22 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
14Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.150" L x 0.050" W (3.81mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.065" (1.65mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
B
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)