KYOCERA AVX CWR09NC104KB
Part No.:
CWR09NC104KB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package:
1005 (2512 Metric)
Description:
CAP TANT 0.1UF 10% 50V 1005
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
CWR09
Packaging:
Bulk
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
22Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.100" L x 0.050" W (2.54mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.065" (1.65mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
A
Failure Rate:
B (0.1%)