KYOCERA AVX CWR09KC106KBB
Part No.:
CWR09KC106KBB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package:
2711 (6728 Metric)
Description:
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAZ
Packaging:
Bulk
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.4Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.265" L x 0.110" W (6.73mm x 2.79mm)
Height - Seated (Max):
0.125" (3.17mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
G
Ratings:
COTS
Failure Rate:
B (0.1%)