KEMET CWR09JK105KB
Part No.:
CWR09JK105KB
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1505 (3813 Metric)
Description:
CAP TANT 1UF 10% 20V 1505
Manufacturer:
KEMET
Series:
CWR09
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
12Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.150" L x 0.050" W (3.81mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.065" (1.65mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
B
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
B (0.1%)