Vishay Sprague CWR06NC105MR
Part No.:
CWR06NC105MR
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2010 (5125 Metric)
Description:
CAP TANT 1UF 20% 50V 2010
Manufacturer:
Vishay Sprague
Series:
CWR06
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max):
0.065" (1.65mm)
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
E
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
R (0.01%)