KEMET CSR21G186KM
Part No.:
CSR21G186KM
Manufacturer:
KEMET
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL
Manufacturer:
KEMET
Series:
CSR21
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Capacitance:
18 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
175mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.289" Dia x 0.822" L (7.34mm x 20.88mm)
Height - Seated (Max):
Lead Spacing:
Manufacturer Size Code:
Ratings:
Features:
High Reliability
Failure Rate:
M (1%)