KEMET CKR14BX104KP
Part No.:
CKR14BX104KP
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresCKR14BX104KP.pdf
Description:
CAP CER 0.1UF 50V 10% AXIAL
Manufacturer:
KEMET
Series:
Military, MIL-PRF-39014, CKR14
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
BX
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
P (0.1%)
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Axial
Size / Dimension:
0.140" Dia x 0.390" L (3.56mm x 9.91mm)