KYOCERA AVX CKR06BX154KM
Part No.:
CKR06BX154KM
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresCKR06BX154KM.pdf
Description:
CAP CER 0.15UF 50V BX RADIAL
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Military, MIL-PRF-39014, CKR06
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
0.15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
BX
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
M (1%)
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.290" L x 0.090" W (7.37mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max):
0.300" (7.62mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)