KEMET CKC21C622GJGAC7800
Part No.:
CKC21C622GJGAC7800
Datasheet:
FullcoresCKC21C622GJGAC7800.pdf
Description:
KC-LINK 2220 6.2NF 1700VDC C0G
Series:
KC Link Comm C0G
Capacitance:
6200 pF
Tolerance:
±2%
Voltage - Rated:
1700V (1.7kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.106" (2.70mm)