KEMET CKC18C943KCGLCAUTO
Part No.:
CKC18C943KCGLCAUTO
Datasheet:
FullcoresCKC18C943KCGLCAUTO.pdf
Description:
CAP CER 0.094UF 500V C0G 1812
Series:
KC Link Auto C0G
Capacitance:
0.094 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
500V
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.217" (5.50mm)