KEMET CKC18C472FDGACAUTO
Part No.:
CKC18C472FDGACAUTO
Datasheet:
FullcoresCKC18C472FDGACAUTO.pdf
Description:
KC-LINK 1812 4.7NF 1000VDC C0G
Series:
KC Link Auto C0G
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±1%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Low ESL, High Voltage, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.055" (1.40mm)