TDK Corporation CGA6M1X8R1E685K200AD
Part No.:
CGA6M1X8R1E685K200AD
Manufacturer:
TDK Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresCGA6M1X8R1E685K200AD.pdf
Description:
CAP CER 6.8UF 25V X8R 1210 EPOXY
Manufacturer:
TDK Corporation
Series:
CGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25V
Temperature Coefficient:
X8R
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Features:
Epoxy Mountable, High Temperature
Ratings:
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC, Epoxy
Package / Case:
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension:
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.087" (2.20mm)