TE Connectivity Passive Product CFR50J1R0
Part No.:
CFR50J1R0
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
FullcoresCFR50J1R0.pdf
Description:
RES 1 OHM 5% 1/2W AXIAL
Manufacturer:
Series:
CFR50, Neohm
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Resistance:
1 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Composition:
Carbon Film
Features:
Temperature Coefficient:
±350ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.118" Dia x 0.354" L (3.00mm x 9.00mm)