Samtec Inc. CES-128-01-S-D
Part No.:
CES-128-01-S-D
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Datasheet:
FullcoresCES-128-01-S-D.pdf
Description:
CONN RCPT 56POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
CES
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board
Number of Positions:
56
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.200" (5.08mm)
Contact Length - Post:
0.128" (3.25mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C