KEMET CDR31BP681AKUS7185
Part No.:
CDR31BP681AKUS7185
Manufacturer:
KEMET
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Datasheet:
FullcoresCDR31BP681AKUS7185.pdf
Description:
CAP CER 680PF 50V BP 0805
Manufacturer:
KEMET
Series:
Military, MIL-PRF-55681, CDR31
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
680 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
BP
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
High Reliability
Failure Rate:
S (0.001%)
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.051" (1.30mm)